Araç Beyni (ECU) Nedir?
ECU (Electronic Control Unite), günümüz araçlarının kontrol ünitesi olarak araçtaki elektronik dağılımı komuta eden sistemdir. Elektronik Kontrol Ünitesi, araçtaki tüm sistemler üzerinde görev yapar. Bu sistemler arasında da ECU gibi sistemlerin çalışma verimini denetleyen kontrol üniteleri bulunur. Bu yönetici beyinler her üretici firma tarafından farklı isimlendirilir. Süspansiyon sistemleri de ECU tarafından kontrol edilir. ECU’nun kontrol ettiği bir diğer önemli sistem ise ABS’dir. Çekiş Kontrolü, Elektronik Fren Dağıtıcısı, Elektronik Stabilize Kontrolü gibi sistemler ABS’nin ECU’sünü kullanır. Kör nokta uyarısı, şerit kontrol sistemi veya mesafe kontrolü de yine ECU tarafından yönetilir.

Kısaca, ECU yani Elektronik Kontrol Sistemi, aracın beynidir. Peki, oto beyin arızası olduğunda ne olur? 

 

Oto Beyin Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?
Oto beyin arıza tespiti yapmak bazı cihazlar kullanılır. Bu cihazlara Oto Test Cihazı ya da Arıza Tespit Cihazı denir. ECU, araç sistemlerindeki hataları kaydeder. Bu arıza tespit cihazı da, kaydedilen hataları olduğu gibi gösterir. 
Arıza Tespit Cihazı ile aracın ECU’su arasında bağlantı kurulur.  Arıza Tespit Cihazı ile ECU’dan arıza tespitini sorguladığınız zaman, var olan arıza ekrana kod olarak yansır. Sistemdeki her hatanın ayrı bir kodu vardır. Arıza Tespit Cihazında, bu kodun karşısında açıklama da yazar. Açıklamada sistemdeki hatanın ne olduğu görülür. Arıza ECU’dan silinir. Arıza silindikten sonra araç çalıştırılır. Aynı arıza tekrar Arıza Tespit Cihazı ile ECU’dan tekrar sorgulanır. Arıza Tespit Cihazının ekranında aynı arıza görülüyorsa, arıza devam ediyor, yani aktiftir. Bu durumda arızanın giderilmesi için, teknik bilgiye sahip bir uzman tarafından araca müdahale edilmesi gerekir. Ekranda herhangi bir arıza görünmüyor ve  “Mevcut hata kodu yok” yazıyorsa, ECU’da mevcut bir arıza / hata yoktur anlamına gelir. Yani kısaca, aracınızdaki arıza onarılmıştır.
Elektronik Kontrol Ünitesi, aracın beynidir. ECU olmadan, araçta hiçbir arıza tespit cihazı kullanılamaz; haliyle var olan herhangi bir arıza da onarılamaz.